Az év diákja Papajcsik Áron: “A cél, hogy jobban legyünk ma, mint amilyenek tegnap voltunk“ | IT Subotica 2030 | #SuboticaHasIT Ugrás a tartalomra

Az év diákja Papajcsik Áron: “A cél, hogy jobban legyünk ma, mint amilyenek tegnap voltunk“

Aron Papajčik

Papajcsik Áron az Ivan Sarić Műszaki Iskola generációjának tanulója, aki Információs technológiák elektronikusa szakon végzett. Ezzel beteljesítette azt az álmát, amellyel az elmúlt három évben szinte minden este lefeküdt.

 

„Amikor 2019-ben először részt vettem a Projekthéten, a magyar nyelvtanár azt mondta, hogy esélyes vagyok, hogy a generáció diákja legyek. Attól a naptól kezdve szinte minden este ezzel a gondolattal aludtam el és tudtam, hogy valóban ezt akarom. Persze tudtam ha nem sikerült, akkor sem fogok panaszkodni, mert az eközben megtanultak az igazi jutalom. És tényleg nagyon sokat jelent számomra, hogy sikerült, mert ez nem csak egy akármilyen elismerés, mint egy dolgozat vagy egy diploma, hanem minden tanárom, kollégám és osztálytársam elismerése” – mondja Áron. 

Áron egy farmon nőtt fel, ahol szívesen készített különféle fémrobotokat, amelyek közül a legkiemelkedőbb minden bizonnyal a gravírozógép. Így már a Műszaki Iskolába kerülése előtt is úgy ismerték, mint "az a diák, aki mindenféle robotokat csinál", és az itt megszerzett tudás lehetővé tette számára, hogy folytassa a projektjei fejlesztését. Ezek a projektek a speciális 3D nyomtatók ötlete, emellett a vállalkozói léttel is foglalkozott, amikor tavaly a "A déli fiúk" csapat tagjaként elkészítette a "Challenge" nevű mobilalkalmazást. 

„Ez egy mobilalkamazás, ami arra ösztönöz, hogy a kihívások által jobbak legyünk ma, mint amilyenek tegnap voltunk. Ezzel az alkamazással elmentünk egy magyarországi versenyre Kecskeméten. Komplett üzleti tervet kellett készítenünk, amely magában foglal egy ötletet, egy terméket, egy pénzügyi és marketing tervet, a piacra lépés stratégiáját, az elsődleges és másodlagos piac elemzését, és végül mindezt be kellett mutatnunk a zsűrinek 20 percben, egy másfél perces reklámmal együtt. Harmadik helyezést és 500 ezer forintot nyertünk” – mondta büszkén Áron.

Aron Papajcik

„A déli fiúk” idén ugyanerre a versenyre tért vissza, de ezúttal a műanyag újrahasznosításának ötletével. A műanyag palackok újrahasznosítására szolgáló gép készítése mellett olyan alkalmazást is készítettek, amelyen keresztül minden újrahasznosított palackért pénzt kaphatunk kriptovalutában. Az egész üzleti tervet harmadik hellyel és 500 ezer forinttal jutalmazták, majd további 100 ezer forint különdíjjal a legkönnyebben megvalósítható ötletért. 

„Az ötletek úgy születnek, hogy hárman vagy négyen leülünk és agyalunk. És ezért megyünk ezekre a versenyekre, hogy jobbak legyünk, mint tegnap voltunk. Ezeken a versenyeken nem csak másokkal versenyzünk, hanem csapatként és egyénileg is, és ez talán a legjobb és legfontosabb dolog” – mutat rá Áron. 

Papajcsik Áron egyike annak a 12 generáció diákjának, akiket az „IT Subotica 2030” szervezet az “Év diákjai” projekt keretében díjazott. Elmondása szerint az elmúlt négy évben annyira megszerette Szabadkát, hogy a következő 100 évet is itt szeretné tölteni. De ambíciói azt súgják, hogy menjen a Budapesti Műszaki Egyetemre, és iratkozzon be villamosmérnöki szakra, majd kezdjen vállalkozni. 

"Amikor azonban a Digital Hive épületében voltunk Andor azt mondta nekem: "Most elmész, de gyere vissza hozzánk." Egészen addig a pillanatig azt hittem, hogy egyszer talán visszatérek Szabadkára, de most már biztos vagyok benne, hogy vissza fogok térni, mert nem azért megyek el, mert itt nincs jó lehetőségem, hanem a kapcsolatok miatt. És a jó kapcsolatok ugyanolyan fontos, mint a tudás és a tapasztalat” – mondja Áron.